GÖÇMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Uluslararası kamuoyunun dünya çapında göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilen bir resepsiyon ile Ankara’da kutlandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce resmi olarak bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen “18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü” resepsiyonu, 18 Aralık 2015 Cumu günü saat 19.30’da, Ankara Congresium Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Etkinliğe, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Sebahattin ÖZTÜRK, büyükelçiler, valiler, vali yardımcıları, üst düzey devlet yetkilileri ile çeşitli illerde görev yapan göç idaresi il müdürleri ve personelleri, ülkemizin farklı bölgelerinde ikamet izni ile yaşayan yabancılar, ulusal-uluslararası resmi kuruluşların ve STK'lerin temsilcileri, konuyla ilgili akademisyenler katıldı.

Düzenlenen gecede sırasıyla Göç İdaresi Genel Müdürü Sayın Atilla TOROS ve İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Osman GÜNEŞ’in dünyada ve ülkemizdeki göç süreçlerine ilişkin yaptıkları konuşmaların ardından Ebruzen Hikmet Barutçugil ebru gösterisi sergiledi. Göç Kısa Filminin izlenmesiyle devam eden gecede ailesiyle Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli Ravda Nur'un hikayesini paylaşması ve genç piyanist Tambi Asaad'ın etkinlik için hazırladığı piyano dinletisi misafirlerin büyük beğenisini topladı.
 
Didim Kaymakamlığı adına hazırlanan stantta, ilimizin ve il müdürlüğümüzün tanıtımı yapılırken Aydın'a özgü çeşitli yöresel ürünler de sergilendi.

Neden 18 Aralık?

1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 Aralık'ın seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. Konvansiyon, dünya çapındaki göçmen hakları savunucularının verdiği uzun mücadelenin ve devletlerarası müzakerelerin önemli bir sonucuydu.

İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi.
 
Kayıt: 22.12.2015
Güncelleme:22.12.2015
Paylaş


WS05