UYUM ÇALIŞTAYI TAMAMLANDI.

Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan UYUM ÇALIŞTAYI, ilimizdeki resmi kurumların da katkılarıyla, 18 Şubat Perşembe günü saat 13.00’da Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi, Magnesia salonunda gerçekleştirildi.

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "İlimizde Yaşayan Yabancılara Yönelik Uyum Çalıştayı", Adnan Menderes Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisinin ev sahipliğinde ve ilimizde faaliyet gösteren çeşitli kurumların katkılarıyla tamamlandı.

Açılış konuşmasını yapan İl Göç İdaresi Müdürümüz Sn. Soner KOÇ, İl Müdürlüğümüz ve İlçe Teşkilatımızın fiziki bilgileri-teknolojik alt yapısı, kurumumuzun iş ve işlemleri hakkında bilgi  verip organizasyonda olup destek veren tüm kurumlara teşekkürlerini sundu. Program, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sn. Cavit BİRCAN’ın ilimizde yaşayan yabancıların sorunlarına çözüm aranmasının büyük bir nimet olduğunu ve bu çalıştayın yurt dışından gelen öğrencilere büyük bir katkı sağlayacağını belirten konuşmasıyla devam etti. Son olarak kürsüye teşrif eden Vali Yardımcımız Sn. Alper Faruk GÜNGÖR ise Türkiye’nin uzun yıllar başka ülkelere göç veren kaynak ülke konumundayken, bugün bölgesel ve kültürel dinamikleri itibariyle uluslararası nüfus hareketleri bakımından  göç alan bir ülke haline geldiğini ve ayrıca çalıştayın ilimizde yaşayan yabancılar için ne denli önemli olduğunu vurgularken, diğer İl Göç İdaresi Müdürlükleri açısından da örnek teşkil etmesi gerektiğini ifade etti.

İki oturumdan oluşan çalıştayın ilk bölümünde sırasıyla, İl Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Çalışma Grup Başkanı Sn. Ercan GEDİK, ADÜ Dış İlişkiler Ofisi koordinatörlerinden Sn. Öncel SENCERMAN, SGK Aydın Merkez Müdür Yardımcısı Sn. Pervin CEYHAN, Aydın İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Sn. Emine KARAKOÇ, Aydın Kültür Ve Turizm İl Müdürlüğü Kültür Uzmanı Sn. Murat YILMAZ, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Uzmanı Sn. Binay ERKUN, Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Sorumlusu Sn. Vural Can KURAL yabancılara yönelik devletin sunduğu hizmetler hakkında bilgilendirme yaptılar.

İl Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan Baş Polis Memuru Sn. Ömer KARABAY'ın moderatörlüğünde  yönetilen  çalıştayın ikinci oturumu, soru-cevap şeklinde interaktif bir ortamda gerçekleştirildi.

Özellikle ADÜ’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin ve ilimizde ikamet eden yerleşik yabancıların yoğun ilgi gösterdiği organizasyon, teşekkür konuşmalarının ardından sona erdi.

 
Kayıt: 25.2.2016
Güncelleme:29.2.2016
Paylaş


WS05